Vážení poutníci – účastníci pochodu Lázského nemehla,

předpokládáme, že při čtení pozvánky na tuto akci se řada z Vás zamýšlela nad tím, proč se Lázu říká Nemehlov a co to vlastně to Lázské nemehlo je. V obraze jsou jistě účastníci vystoupení lázských maškar v r. 2010. Tehdy totiž vypravěč s pohůnkem Lojzou vysvětlili, jak k objasnění významu pojmu „nemehlo“ přispěli. Aby bylo jednou pro vždy v této věci jasno, podali totiž v r. 2009 výzkumníkům Archeologického ústavu věd ČR, jmenovitě týmu Kopal-Šťoural, podnět k provedení historického výzkumu v lokalitě Láz. Úkol zněl: Vypátrat historický základ vzniku tohoto označení. A záměr se zdařil! Blízko k rozluštění záhady však mohou být i ti, kteří se snažili pátrat na vlastní pěst a „nemehlo“ si vygooglovali“. Zjistili, že nemehlo = nešikovný. Ovšem největší naději na úspěch mají ti z Vás, kteří jsou všímaví a důvtipní a pozorně si prohlédli kravku na plakátech a visačkách. Co je na kravce divného? Ano, je to tak, kravka nemá čtyři, ale pět struků, což je, jak sami uznáte, pro techniku dojení velice nešikovné. A jak se proto takovému zvířeti s pěti struky říká? NEMEHLO. Tuto spojitost potvrdily i výsledky bádání obou oslovených vědců. Zjis-tili, že pojmenování Lázu „Nemehlov“ je skutečně odvozeno právě od božího hovádka, které se ve chlévě jednoho z našich předků narodilo s touto anomálií a tím se po okolí tak proslavilo, že dalo Lázu přezdívku. A víte, jaká je správná odpověď na to, když lázováka někdo nazve nemehlovákem? No přece: „Ještě je tam jeden volný!“

Tak, a teď už máte jasno všichni.Jak to všechno začalo...
„Maruško, něco pro Tebe mám!“ oslovil při pivečku v klubové hospůdce na lázském hřišti Vašek svoji známou „Už delší dobu nosím v hlavě takový nápad, že bychom mohli založit novou tradici, třeba něco jako pochod Lázského nemehla. Když něco takového může být v Rožmitále nebo Nepomuku, proč ne v Lázu?“ „Super nápad, hlásím se do realizačního týmu!“ zněla odpověď. Slovo dalo slovo, během chvíle byl určen dobře zapamatovatelný termín (25. 2.) a vytyčeny základní body připra-vované akce. „Měl bys to tady vyhlásit a uvidíš hned, jakou to bude mít odezvu“. Rozjařená společnost návrh přijala s nadšením a zřejmě ještě v euforii těsně po návratu z výstupu na Prahu 2012 dokonce přislíbila svoji účast. A tak se rozjela příprava akce, později nazvané Pochod Lázského nemehla po Brdech – 0. ročník – vodní nádrže.
.
Během několika dní Vašek svolal „schůzi přípravného výboru“, který se skládal z Vaška, jeho ženy Jany, Marušky a jejího muže Pepy. Vy-mysleli logo, rozdělili si úkoly (grafické zpracování kartiček s logem nemehla, zakoupení potřebného materiálu, buřtů, atd, atd.) Aby nenechali nic náhodě, rozhodli se dokonce, že si trasu cvičně projdou. Na mapování trasy vyrazili 28. 1. Jako testovací objekty s sebou přibrali pětiměsíční labradorské štěně Denýska a kamaráda Radka (nebylo to nezištně, na oplátku slíbil obstarání prutů na pečení buřtíků a také se významně podílel na organizaci celé akce).
.


Zpátky na úvodní stránku